اقامتگاه سنتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اقامتگاه سنتی

اقامتگاه سنتی یکی از انواع اقامتگاه است که افراد می‌توانند با رزرو اتاق در آن‌ها، سفر خود را به لذت‌بخش‌ترین شکل ممکن بگذرانند. این اقامتگاه‌ها، از فضا و معماری سنتی برخوردار هستند و گردشگران و علاقمندان به سفر می‌توانند یک یا چند شب از سفر خود را، در این اقامتگاه‌ها به پایان برسانند. ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که یک اقامتگاه سنتی چه ویژگی‌هایی دارد؟ تفاوت یک اقامتگاه سنتی با بوتیک هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی چیست؟ کدامیک از این انواع اقامتگاه برای اقامت مناسب‌تر هستند؟ در این مقاله از وبسایت بوتیک هتل ایرانمهر، به بررسی صفر تا صد اقامتگاه سنتی و اقامتگاه سنتی چیست خواهیم پرداخت. بنابراین؛ اگر شما نیز می‌خواهید با این اقامتگاه‌ها بیشتر آشنا شوید، به شما توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا انتها با ما بخوانید.

اقامتگاه سنتی چیست؟

اقامتگاه سنتی چیست - بوتیک هتل ایرانمهر

تاریخچه اقامتگاه‌های سنتی(Traditional Residence)، به زمان بسیار قدیم بازمی‌گردد؛ دقیقا از زمانی که افراد تمایل پیدا کردند تا سفر خود را با اقامت داشتن در برخی محیط‌های سنتی و روستایی بگذرانند. کلمه “اکوتوریسم” می‌تواند واژه‌ای بسیار مناسب برای این حوزه باشد. سابقه فعالیت اقامتگاه‌های سنتی در ایران نیز، به یک دهه قبل بازمی‌گردد. برخی از افراد ممکن است اقامتگاه سنتی را با اقامتگاه‌های بومگردی اشتباه بگیرند؛ اما حقیقتا این دو گزینه با یکدیگر تفاوت بسیاری دارند. به عنوان مثال؛ اقامتگاه‌های بومگردی، بیشتر در فضاهای طبیعت مانند ایجاد می‌شوند و برای افرادی مناسب هستند که به طبیعت‌گردی علاقه دارند.

از طرف دیگر، اقامتگاه‌های سنتی برای افرادی مناسب هستند که تمایل دارند تا با فرهنگ و سنت شهر یا کشور مقصد سفرشان آشنا شوند. در ساخت و طراحی اقامتگاه‌های بومی، سعی شده است تا به معماری بومی و تعاملات افراد جامعه آن محل نهایت احترام گذاشته شود؛ زیرا هدف از راه‌اندازی این دسته اقامتگاه‌ها، این است که مسافران و گردشگران بتوانند بیشتر با فرهنگ یک محل آشنا گردند. در نهایت، هدف از ساخت و ایجاد اقامتگاه‌های سنتی، اهمیت به طبیعت، فرهنگ، سنت‌ها، معماری بومی و محیط زیست یک شهر و منطقه است.

ویژگی‌های اقامتگاه سنتی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اقامتگاه‌های سنتی، این است که باید دارای ساختار بومی باشند. همچنین، مهم است که محیط، فضای داخلی و دکوراسیون این دسته از اقامتگاه‌ها، فرهنگ بومی و محلی شهر مورد نظر را بازتاب دهند. یکی از مزایای اقامت در این دسته از هتل‌های سنتی، این است که شما هزینه کمتری را جهت اقامت داشتن به ازای هر شب پرداخت خواهید کرد.

درست است که یک اقامتگاه سنتی دارای فضایی بسیار قدیمی می‌باشد؛ اما نکته مهم این است که، در آن‌ها امکانات بسیار مدرن و ویژه‌ای به افراد ارائه می‌شود. بنابراین، از شرایط راه‌اندازی یک اقامتگاه سنتی، این است که باید علاوه بر توجه به طراحی قدیمی و سنتی، از تکنولوژی‌های روز دنیا نیز در آن استفاده شود.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده بالا، در صورتی که تمایل به راه‌اندازی یک اقامتگاه سنتی دارید؛ بهتر است به نوع غذاها و خوراک‌هایی که در رستوران یا کافه این اقامتگاه سرو می‌کنید نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال؛ اگر مقصد مورد نظر شما جهت راه‌اندازی این اقامتگاه سنتی، شهر شیراز یا اصفهان است، بهتر است تا غذاهایی که تهیه و سرو می‌شوند نیز جزو خوراک‌های محلی این شهرها باشند.

یک اقامتگاه سنتی، از امکانات و خدمات یک هتل معمولی برخوردار است؛ اما از طرف دیگر، راحتی، احساس آرامش و خوشایند یک خانه سنتی را نیز به شما منتقل می‌کند. هدف از ساخت اقامتگاه سنتی، این است که محلی را برای اقامت میهمانان و مسافران دیگر شهرها ایجاد نمایند که به راحتی منزل آن‌ها باشد و هر آنچه که افراد احتیاج داشتند را بتوان به راحتی در اختیار آن‌ها قرار داد. همانطور که ذکر شد، خدمات، سرویس‌ها و امکاناتی که در یک اقامتگاه سنتی وجود دارد، درست همانند هتل‌ها طراحی شده‌اند.

بررسی 6 مزیت اقامتگاه‌های سنتی

اقامتگاه سنتی ایرانمهر

در این بخش، قرار است تا به بررسی 6 مورد از مزایای یک اقامتگاه سنتی بپردازیم. این موارد، در واقع دلایلی هستند که ممکن است افراد به رزرو اتاق یا سوئیت در یک اقامتگاه سنتی تمایل پیدا کنند.

برخورداری از سوئیت‌ها و اتاق‌های مبله

اقامتگاه سنتی، اتاق‌ها و سوئیت‌هایی که به میهمانان خود ارائه می‌دهد را معمولا به صورت مبله و با وسایل کامل عرضه می‌نماید. این وسایل و امکانات، شامل هر آن چیزی هستند که شما در منزل خود از آن‌ها استفاده می‌کنید و همچنین ممکن است به آن‌ها احتیاج پیدا نمائید. به صورت کلی، در اقامتگاه‌های سنتی می‌توان از آشپزخانه، سالن، اتاق خواب و حمام، استفاده کرد.

نظافت روزانه اتاق‌ها و سوئیت‌ها

همانند هتل‌های معمولی و دیگر اقامتگاه‌ها، هر اقامتگاه سنتی نیز خدمات تمیزکاری و نظافت را به صورت روزانه به میهمانان خود ارائه می‌کند. کارکنان اقامتگاه‌های سنتی، کاملا اتاق‌های شما را تمیز می‌کنند، تخت را مرتب کرده و برای شستشو و نظافت شخصی، حوله‌های تمیز و تازه را در اختیارتان قرار می‌دهند.

ارائه سرویس به صورت 24 ساعته

به صورت معمول، هر اقامتگاه سنتی به میهمانان خود خدمات و سرویس‌های 24 ساعته را ارائه می‌کند. این خدمات می‌توانند شامل هر نوع سرویسی که در آن اقامتگاه وجود دارد، بشود. به عنوان مثال؛ شما می‌توانید از کافه و رستوران اقامتگاه استفاده نمائید و هر زمان که نیاز داشتید، رزرواسیون خود را جهت گرفتن میز، انجام دهید. همچنین، ممکن است اقامتگاه سنتی مورد نظر شما، دارای امکاناتی همانند استخر و حمام سنتی باشد. در این صورت نیز، قادر خواهید بود تا هر زمان از شبانه روز، از این امکانات ویژه استفاده ببرید.

برخورداری از امکانات ایده‌آل

در هر اقامتگاه سنتی، ممکن است امکانات متفاوتی به افراد ارائه گردد. به عنوان مثال؛ برخی از اقامتگاه‌های سنتی دارای باشگاه ورزشی هستند؛ اما برخی دیگر، استخر، بخش شستشوی لباس و سونا و جکوزی را در اختیار میهمانان خود قرار می‌دهند. همچنین، ممکن است در برخی از اقامتگاه‌های سنتی اتاق کنفرانس و جلسات نیز وجود داشته باشد! این دسته از امکانات، برای افرادی مناسب است که در سفر کاری بوده و نیاز دارند تا محلی جهت برگزاری جلسات خود داشته باشند.

واقع شدن در محلی مناسب از شهر

مزیتی که اقامت داشتن در یک اقامتگاه سنتی دارد؛ این است که شما می‌توانید راحت به هر نوع از امکانات شهری که احتیاج داشتید، سریعا دسترسی پیدا کنید. دلیل این امر نیز، آن است که معمولا اقامتگاه‌های سنتی را در مرکز شهر می‌سازند تا میهمانان بتوانند با آسودگی خاطر به رفت و آمد خود بپردازند. همچنین، نکته دیگری که وجود دارد این است که اقامتگاه‌های سنتی، معمولا در نزدیکی مناطق گردشگری و توریستی شهر ساخته می‌شوند؛ تا اینگونه میهمانان بیشتری به اقامت در آن محل‌ها جذب شوند.

ارائه خدمات و امکانات VIP

یکی از افتخارات اقامتگاه‌های سنتی این است که؛ خدمات خود را به میهمانان در حد سرویس هتل‌های 5 ستاره و VIP ارائه می‌دهند! با اقامت داشتن در چنین هتل‌های سنتی‌ای، شما اوج آرامش، راحتی و صمیمیت را احساس خواهید کرد. پرسنل و کادر اقامتگاه سنتی، به دلیل کم بودن تعداد میهمانان می‌توانند خدمات خود را به دقیق‌ترین و بهترین شکل ممکن، ارائه دهند. از این رو، شما هیچ کمبود و کاستی را در اقامتگاه سنتی تجربه نخواهید کرد.

بهترین اقامتگاه سنتی در شیراز

اقامتگاه سنتی ایرانمهر

شهر شیراز، یک شهر تاریخی و فرهنگی است؛ از این رو تعداد اقامتگاه‌های سنتی در آن بسیار است. همچنین انواع بوتیک هتل و اقامتگاه بومگردی نیز در آن فعالیت دارند و آماده پذیرایی از میهمانان هستند؛ اما یکی از بهترین انواع اقامتگاه سنتی در شیراز، بوتیک هتل ایرانمهر است که با فضایی بسیار خوشایند، آرامش‌بخش، گرم و صمیمی از میهمانان خود پذیرایی می‌کند. در اقامتگاه سنتی ایرانمهر، امکانات متفاوتی همانند؛ کافه و رستوران اختصاصی، حمام سنتی و ماساژ به میهمانان ارائه می‌شود. شما با رزرو اتاق و سوئیت در اقامتگاه سنتی ایرانمهر، تجربه‌ای بسیار دلچسب را از سفر به شیراز کسب خواهید کرد!

یکی از مزایایی که اقامت در یک اقامتگاه سنتی نسبت به هتل‌های زنجیره‌ای دارد؛ این است که شما حسی راحت‌تر و صمیمی‌تر را تجربه خواهید کرد. در اقامتگاه‌های سنتی، محیطی آرام‌تر و راحت‌تر برای میهمانان فراهم خواهد بود. علاوه بر این موضوع؛ اقامتگاه‌های سنتی معمولا فضای بیشتر و بزرگتری را نسبت به اتاق‌های یک هتل زنجیره‌ای در اختیار شما قرار خواهند داد. این امر می‌تواند برای افرادی که تمایل دارند تا به صورت خانوادگی یا با تعداد بالا سفر کنند، بسیار مطلوب واقع شود.

جمع‌بندی

در این مقاله از وبسایت بوتیک هتل ایرانمهر، به بررسی صفر تا صد اقامتگاه سنتی پرداختیم. به صورت خلاصه، اقامتگاه‌های سنتی همانند هتل‌ها، بوتیک هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی، خدمات رزرو سوئیت و اتاق را در اختیار افراد قرار می‌دهند؛ اما امکاناتی که در این دسته از اقامتگاه‌ها ارائه می‌شود، به صورت مدرن و بروز است. همچنین، اقامتگاه‌های سنتی فضا و محوطه‌ای بسیار منحصر به فرد را برای میهمانان خود فراهم می‌کنند. در مقایسه با هتل‌های زنجیره‌ای و معمولی، اقامتگاه‌های سنتی از محیطی گرم‌تر و صمیمی‌تر برخوردار هستند. همچنین، شایان ذکر است که تعداد اتاق‌ها در این اقامتگاه‌ها، بسیار کمتر از تعداد اتاق‌هایی است که در هتل‌های بزرگ به افراد ارائه می‌شود. از این رو، تعداد میهمانان و مقیمان کمتری در این اقامتگاه‌ها وجود دارد. همین امر سبب شده است تا ارائه خدمات و سرویس‌های مختلف به افراد حاضر در اقامتگاه‌های سنتی، بسیار دقیق‌تر انجام شود. این خدمات به قدری شخصی‌سازی شده و منحصر به فرد هستند؛ که می‌توان گفت در دسته‌بندی VIP قرار می‌گیرند. در نهایت، با اقامت داشتن در این محل شما تجربه‌ای دلنشین را از سفر خود کسب خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *