6 ویژگی اصلی بوتیک هتل کدام‌اند؟

ویژگی بوتیک هتل

بوتیک هتل‌ها، انواعی از اقامتگاه‌ها هستند که اخیرا نزد گردشگران و علاقمندان به سفر، از محبوبیت بالایی برخوردار گشته‌اند. بوتیک هتل‌ها، با هتل‌های رایج و مرسوم دیگر، تفاوت‌های زیادی دارند و بسیاری از این ویژگی‌ها سبب شده‌اند تا آن‌ها نسبت به انواع دیگر اقامتگاه، ممتاز جلوه کنند. بوتیک هتل‌ها، امکاناتی بسیار مدرن و بروز دارند که گاها در حد یک هتل 5 ستاره، در آن‌ها به میهمانان رسیدگی می‌شود. برای اینکه بتوان یک اقامتگاه را تحت عنوان بوتیک هتل معرفی کرد، لازم است تا از برخی استانداردها پیروی نماید. در این مقاله از وبسایت ایرانمهر، قرار است تا به بررسی 7 ویژگی بوتیک هتل بپردازیم. اگر شما نیز جزو مخاطبین اهل سفر ما هستید و تمایل دارید تا برای دوران تعطیلات خود، برترین نوع اقامتگاه را برگزینید، به شما توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید و اطلاعات بیشتری را در رابطه با بوتیک هتل کسب نمائید.

بوتیک هتل چیست و چه تفاوتی با هتل دارد؟

ویژگی بوتیک هتل

همانطور که در مقدمه این مقاله ذکر شد، بوتیک هتل(Boutique Hotel) یکی از انواع اقامتگاه‌ها و هتل‌ها است که طی سال‌های اخیر، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. برخی از افراد ممکن است بوتیک هتل‌ها را با اقامتگاه‌های بومی و سنتی اشتباه بگیرند؛ اما لازم به ذکر است که، بوتیک هتل‌ها با انواع اقامتگاه‌های دیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. به عنوان اولین مسئله، بوتیک هتل‌ها معمولا خدمات خود را به شکلی مدرن و بروز ارائه می‌دهند؛ اما اقامتگاه‌های بومی و سنتی، معمولا کم امکانات‌تر هستند و در فضاهایی طبیعت مانند ساخته می‌شوند.

همچنین، ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که؛ بوتیک هتل با هتل عادی چه تفاوتی دارد؟ هتل‌ها، معمولا دارای تعداد اتاق‌های بسیار زیادی هستند و فضای آن‌ها بسیار بزرگ است؛ اما بوتیک هتل‌ها، کمتر از 100 عدد اتاق دارند و از وسعتی کوچکتر نیز برخوردار هستند.

به صورت کلی، بوتیک هتل‌ها و هتل‌های عادی از لحاظ وسعت، اعتبار، دکوراسیون و تزئینات، شیوه پذیرایی از میهمانان، نوع نوشیدنی‌ها و غذاهای قابل سرو و پذیرش حیوانات خانگی با یک دیگر تفاوت دارند. شایان ذکر است که، گاها بوتیک هتل‌ها به دلیل خدمات بسیار ویژه و اختصاصی که ارائه می‌دهند، از هزینه‌های بالاتری نیز جهت اقامت برخوردار هستند. در نهایت، بوتیک هتل یکی از انواع لوکس و مدرن اقامتگاه‌ها به شمار می‌رود و این ویژگی بوتیک هتل سبب شده است تا در میان گردشگران، بیش از پیش محبوب شود.

برخلاف هتل‌های عادی که از گذشته تاکنون پذیرای مسافران و مهمانان بوده‌اند؛ یکی از ویژگی بوتیک هتل‌ها این است که از فضایی بسیار صمیمانه و دوستانه برخوردار هستند! درست است که از لحاظ وسعت و مساحت، کوچکتر و جمع و جورتر از هتل‌های بزرگ و عظیم هستند؛ اما همین ویژگی بوتیک هتل سبب شده است تا خدمات بهتری به میهمانان ارائه شود. برخی از افراد که تجربه اقامت در بوتیک هتل‌ها را داشته‌اند، باور دارند که خدمات این اقامتگاه‌ها به صورت VIP و بسیار اختصاصی است. دلیل این موضوع نیز، کم بودن تعداد کسانی است که در آن‌ها اقامت دارند.

بوتیک هتل‌ها، برای اولین بار در کشورهای آمریکایی ایجاد شدند و در واقع ریشه آن‌ها، از سمت غرب توسعه یافته است؛ اما به تدریج، با افزایش علاقمندی افراد به این دسته از اقامتگاه‌ها، فرهنگ اقامت در بوتیک هتل به دیگر کشورها نیز سرایت یافت. هم‌اکنون، بوتیک هتل‌های بسیاری در ایران مشغول فعالیت هستند که یکی از بهترین آن‌ها، بوتیک هتل ایرانمهر در شیراز است. البته، انتخاب بوتیک هتل مناسب، به اینکه شما قصد سفر به چه شهری را دارید نیز، بسیار بستگی دارد. در این بخش، به معرفی خلاصه و کلی در رابطه با بوتیک هتل پرداختیم و به صورت جزئی، ویژگی بوتیک هتل را نیز مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه با ما همراه شوید تا هر یک از این ویژگی‌ها را بیشتر بررسی نمائیم.

6 ویژگی بوتیک هتل کدام‌اند؟

6 ویژگی بوتیک هتل

تا این بخش از مقاله، با مفهوم کلی بوتیک هتل آشنا شدید؛ اما کدام ویژگی بوتیک هتل سبب می‌شود تا این اقامتگاه نسبت به سایر اقامتگاه‌ها متفاوت جلوه نماید؟ 6 مورد زیر، شامل انواع ویژگی بوتیک هتل هستند که به صورت تیتر بیان شده‌اند. در ادامه، به بررسی بیشتر هر یک از موارد خواهیم پرداخت:

  1. بوتیک هتل دارای وسعت کم است.
  2. بوتیک هتل‌ها از امکانات و اعتبار قابل توجهی برخوردار هستند.
  3. این اقامتگاه‌ها، ظاهری منحصر به فرد دارند.
  4. غذاها و خوراک‌های محلی در آن‌ها سرو می‌شود.
  5. بوتیک هتل در موقعیت جغرافیایی به خصوصی ساخته می‌شود.
  6. حیوانات خانگی در بوتیک هتل‌ها مجاز هستند.

وسعت کم و فضای کوچک بوتیک هتل‌ها

ویژگی بوتیک هتل که سبب شده است تا این اقامتگاه به دسته‌بندی برترین‌ها راه پیدا کند، اهمیت به کیفیت است! بوتیک هتل‌ها، بیش از اینکه برای کمیت ارزش قائل شوند، سعی بر این دارند تا خدمات خود را به بهترین نحو و با بالاترین کیفیت ممکن به میهمانان ارائه نمایند. از این رو، این ویژگی بوتیک هتل از آنجایی نشات می‌گیرد که تعداد کمتر میهمانان و فضای محدودتر، برای نیروها و کارکنان مجموعه قابل کنترل‌تر است. در نتیجه، از میهمانان به بهترین شکل پذیرایی می‌شود.

به صورت کلی، در بوتیک هتل‌ها حداکثر 100 اتاق جهت پذیرش افراد آماده می‌شود. البته، لازم است توجه داشته باشید که ویژگی‌ای که موجب می‌شود تا یک اقامتگاه در دسته‌بندی بوتیک هتل قرار گیرد، آن نیست که از تعداد اتاق‌های کمتری برخوردار باشد؛ بلکه نحوه ارائه خدمات و سرویس‌دهی به میهمانان است که موجب می‌شود تا یک اقامتگاه تا این رتبه، صعود پیدا کند.

برخورداری از امکانات مدرن و اعتبار بالا

این ویژگی بوتیک هتل، به مورد قبلی بسیار وابسته است و در حقیقت، تاثیر بسیار مستقیمی بر روی یکدیگر دارند. تعداد محدود و اندک اتاق‌ها در یک بوتیک هتل، سبب می‌شود تا آن اقامتگاه، از امکانات، تجهیزات و کیفیت یک هتل 5 ستاره برخوردار باشد! زیرا، خدمت‌رسانی در آن به شیوه‌ای دقیق‌تر و کنترل شده صورت می‌گیرد، که سبب می‌شود تا کیفیت کار افزایش پیدا کند.

گاها ممکن است که یک بوتیک هتل، زیرمجموعه هتلی بزرگ‌تر و عظیم‌تر باشد، همچنین امکان دارد که بوتیک هتل مورد نظر، به صورت مستقیم فعالیت کند. تحت هر شرایط، فعالیت‌ها و خدمات‌رسانی آن بوتیک هتل، کاملا مستقل و جداگانه صورت می‌گیرد و وابسته به هیچ نوع مجموعه دیگری نخواهد بود. در این راستا، اعتبار بوتیک هتل افزایش می‌یابد و در زمره بهترین اقامتگاه‌ها قرار می‌گیرد.

ظاهر سنتی و خاص بوتیک هتل‌ها

ویژگی بوتیک هتل که باعث شده است تا این اقامتگاه نسبت به دیگر اقامتگاه‌ها بسیار منحصر به فرد و خاص جلوه کند، ظاهر آن می‌باشد. شمایل و دکوراسیون یک بوتیک هتل، باید متفاوت و ویژه بوده و به سبکی اختصاصی، دیزاین شده باشد. در یک بوتیک هتل، انواع امکانات و تجهیزات باید وجود داشته باشد؛ حتی در صورتی که این امکانات، ضروری نباشند. البته، مهم است که از بکارگیری اقلام زرق و برق‌دار در دکوراسیون بوتیک هتل، اجتناب گردد.

بهتر است از رنگ‌های شیک و نمادین، مبلمانی ساده و مینیمال و در نهایت، از ابزار و تجهیزات عرفانی در بوتیک هتل‌ها استفاده گردد. دلیل این امر نیز، ایجاد فضایی آرامش‌بخش و دلنشین در بوتیک هتل است. بوتیک هتل‌ها، باید سرشار از احساس سادگی و آرامش باشند تا این احساس، تجربیات خوشایندی را برای میهمانان به ارمغان آورد. به این دلیل در بوتیک هتل‌ها از دکوراسیونی مدرن و ترند استفاده نمی‌شود؛ چون قرار است تا حال و هوای سنتی، قدیمی و محلی آن منطقه را در دل میهمانان زنده کند.

سرو غذاهای محلی در بوتیک هتل

ویژگی بوتیک هتل سرو غذای محلی

از جمله با اهمیت‌ترین ویژگی بوتیک هتل، این است که غذاها و خوراک‌هایی را در رستوران خود سرو کند؛ که معرف مکانی که در آن واقع شده است باشد. به عنوان مثال؛ اگر بوتیک هتل مورد نظر در شهر شیراز واقع شده باشد، آن مجموعه تلاش می‌کند تا غذاهای محلی و معروف شیراز را به میهمانان ارائه نماید. این امر سبب می‌شود تا گردشگرانی که در آن بوتیک هتل اقامت داشته‌اند، دیدگاه و تجربه‌ای عمیق را در رابطه با فرهنگ شیراز کسب نمایند.

موقعیت جغرافیایی بوتیک هتل

بوتیک هتل‌ها، می‌توانند در قلب شهر واقع شوند؛ زیرا فضایی کوچک را اشغال می‌کنند. بر خلاف بوتیک هتل‌ها، هتل‌ها و اقامتگاه‌های بزرگ و عظیم باید در حومه شهر ساخته شوند. همچنین، بوتیک هتل‌ها معمولا در بخشی از شهر ساخته می‌شوند که میهمانان بتوانند بهتر و راحتتر به انواع امکانات شهری دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این موضوع، بوتیک هتل‌ها در بخش‌هایی از شهر واقع می‌شوند که فضایی سنتی‌تر و قدیمی‌تر دارند. دلیل این امر نیز، ایجاد حس نزدیک‌تر نسبت به فرهنگ آن منطقه در ذهن و قلب گردشگران است. در آخر، مسافران قادر خواهند بود تا از مکان‌های دیدنی شهر مورد نظر در طول مسافت کمتری، دیدن نمایند.

ورود مجاز حیوانات خانگی به بوتیک هتل‌ها

آخرین موردی که در مقاله ویژگی بوتیک هتل قرار است به آن بپردازیم، مجاز بودن ورود حیوانات خانگی به بوتیک هتل‌ها است. یکی از برتری‌هایی که بوتیک هتل‌ها نسبت به دیگر اقامتگاه‌ها دارند، این است که افراد دارای حیوانات خانگی می‌توانند به راحتی و بدون نگرانی، به همراه آن‌ها سفر کنند. بنابراین، در صورتی که شما نیز به حیوان خانگی خود وابسته هستید و قصد ندارید تحت هیچ شرایطی از او جدا شوید یا موقعیتش را ندارید؛ می‌توانید با خیال راحت، یک بوتیک هتل را برای اقامت چند روزه و سفر خود انتخاب نمائید. بسیاری از اقامتگاه‌ها، مهمان‌خانه‌ها و پذیرایی‌ها، جهت ورود حیوانات خانگی مقررات سرسختانه‌ای را اعمال می‌کنند؛ اما بوتیک هتل‌ها در این مورد بسیار آزادانه عمل می‌نمایند.

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی 6 ویژگی بوتیک هتل پرداختیم. در این نوع از اقامتگاه‌ها، معمولا امکانات و خدمات بسیار مدرنی ارائه می‌شود که در حد هتل‌های 5 ستاره، برای میهمانان خاص و ویژه خواهند بود. همچنین، تعداد کم اتاق‌های موجود جهت پذیرش افراد، سبب می‌شود تا کنترل شرایط و خدمت‌رسانی به میهمانان راحت‌تر انجام شود. فضای بوتیک هتل‌ها به گونه‌ای طراحی و دکوراسیون می‌شود، که حال و هوای فرهنگی شهر و منطقه مورد نظر را برای گردشگران تداعی نماید. همچنین، در رستوران‌های این بوتیک هتل‌ها، معمولا غذاهای محلی و سنتی همان شهر، سرو خواهد شد. مزیتی که بوتیک هتل‌ها دارند، این است که افراد دارای حیوان خانگی می‌توانند به راحتی، بدون دل نگرانی و به دور از قوانین سرسختانه دیگر اقامتگاه‌ها، سفر چند روزه خود را با اقامت داشتن در بوتیک هتل‌ها، به بهترین شکل تجربه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *